Dažnai linksniuojame savo išmaniųjų telefonų baterijos veikimo laiką, tačiau neprisimename, kad dauguma nešiojamų kompiuterių baterijų neveikia visą dieną. Užuot nuolatos laikę savo nešiojamąjį prijungtą prie elektros šaltinio, turėkite omenyje, kad yra būdų, kaip iš savo nešiojamojo kompiuterio baterijos „išspausti“ daugiau gyvybės.
Čia paminėti triukai nepadarys nešiojamojo kompiuterio galingesnio, bet jų pagalba apsieisite be laido kur kas ilgiau. Daugiausiai dėmesio skirkite savo kompiuterio ekranui – čia jis yra didžiausia „erkė“, siurbianti baterijos energiją.
Sumažinkite ekrano ryškumą
Daugiausia baterijos gyvybę sekina vienas įrenginys, nesvarbu, ar jis yra išmaniajame telefone, planšetiniame ar nešiojamame kompiuteryje – ekranas. Sumažinkite ryškumą, nes tai paprasčiausias ir efektyviausias būdas prailginti jūsų įrenginio baterijos veikimo laiką.
Paprastai daugelyje nešiojamųjų kompiuterių reikia paspausti Fn klavišą ir paspausti kitus ryškumą reguliuojančius mygtukus, kuriuos rasite klaviatūros viršuje. Kuo mažiau ryškumo, tuo ilgiau veikia baterija.
Taip pat galite nueiti į Windows Mobility Center ir iš ten pakeisti ryškumo nustatymus. Paspauskite Windows klavišą + X jei naudojate Windows 7. Windows 8 sistemoje tai galite padaryti iš Control Panel, nes minėta klavišų kombinacija atidaro pažengusio vartotojo meniu, o ne nustatymus.
Automatiškai išjunkite savo ekraną
Jei kelioms minutėms pasitraukiate nuo savo nešiojamojo kompiuterio, ekranas neišsijungs ir toliau naudos baterijos resursus. Galite nustatyti kur kas efektyvesnius energijos taupymo metodus – ekranas turi užtemti ir išsijungti, kai jo nenaudojate.
Atidarykite Power Options langą iš Control Panel ir nustatykite, kad Jūsų ekranas užtemtų ir išsijungtų, jei nenaudojamas gana trumpą laiko tarpą. Kai pajudinate pelytę, arba paspaudžiate bet kokį klavišą, ekranas iš karto vėl įjungiamas be jokių užlaikymų. Tai paprastas ir efektyvus būdas taupyti energiją. Atminkite, kad veikiant tam tikriems video grotuvams, ši funkcija neveikia – vaizdas rodomas net ir praėjus nustatytam išsijungimo laikui ir nereikia judinti pelytės ar spausti klavišų. Todėl nepalikite einančio video, kai nueinate nuo savo kompiuterio.
Išjunkite Bluetooth ir kitus įrenginius
Jūsų nešiojamas kompiuteris greičiausiai turi Bluetooth ryšio funkciją ir net infraraudonųjų spindulių (IR) jungtį. Šie prietaisai naudoja baterijos energiją, nes yra aktyvuoti kai tik kompiuteris įjungiamas. Galite sutaupyti šiek tiek energijos, kai jų nenaudojate tiesiog juos išjungdami. Norėdami išjungti Bluetooth ryšį spauskite Function (Fn) klavišą ir kitą klavišą, šalia kurio nupieštas Bluetooth simbolis (jis yra ne visur).
Išjunkite Wi-Fi ryšį, kai jo nenaudojate, taip pat pailginsite baterijos veikimo laiką. Pavyzdžiui, kai naudojatės nešiojamu kompiuteriu lėktuve ir bevielis ryšys Jums tikrai nereikalingas. Wi-Fi gali būti išjungtas minėtomis klavišų kombinacijomis arba tiesiog suraskite Wi-Fi adapterio nustatymus Control Panel prie tinklo nustatymų.
Optimizuokite energijos taupymo planą
Windows sistemoje yra galimybė nustatyti energijos taupymo planus, kurie greitai pakeičia energijos taupymo būdus pagal skirtingus profilius. Pavyzdžiui, daugiausiai naudojate nešiojamą kompiuterį Balansuotu (Balanced mode) režimu, o į Energijos taupymo (Power saver mode) režimą perjungiate tik tada, kai reikia pailginti baterijos tarnavimo laiką. Kiekvieno iš šių rėžimų nustatymai redaguojami individualiai. Juos galite rasti Control Panel >Power Options skyriuje.
Norėdami modifikuoti visus energijos taupymo nustatymus, spauskite Change plan settings nuorodą ir pasirinkite norimus Change advanced power settings nustatymus.
Čia galite pakeisti ne vieną nustatymą, pavyzdžiui, galite liepti greičiau išjungti kietąjį diską, sulėtinti procesoriaus veikimą vietoj to, kad įjungtų aušintuvą. Minėtieji nustatymai pailgins baterijos veikimo laiką. Kai pasirenkate energijos taupymo (Power saver) rėžimą, šie nustatymai jau būna pakankamai gerai nustatyti, tačiau vis tiek yra būdų padaryti energijos taupymą dar efektyvesniu.
Naudokite Windows Power Troubleshooter (tvarkyklę)
Windows 7 ir 8 operacinėse sistemose yra energijos tvarkymo įrankis, kuris nuskenuoja sistemą ir ieško funkcijų bei problemų, kurios naudoja daugiau energijos ir sutvarko jas automatiškai. Norėdami paleisti šią tvarkyklę, atidarykite Troubleshooting langą Control Panel tiesiog įvesdami „Troubleshooting“ į paiešką.
Pasirinkite View All nustatymą Troubleshooting lange ir paleiskite Power (energijos) tvarkyklę.
Windows sistema pati pradės ieškoti galimų problemų ir automatiškai jas aptikusi sutvarkys. Tai gana paprastas būdas sumažinti baterijos energijos suvartojimą neinant per daugybę pavienių nustatymų ir funkcijų langų.
Sumažinkite pradžios programų skaičių, naudokite „lengvesnes“ programas
Norėdami išsaugoti daugiau baterijos energijos, patikrinkite ar kompiuteris naudoja šias funkcijas:
- Nenaudoja ekrano užsklandos (screensaver). Jie nėra reikalingi moderniuose nešiojamuose kompiuteriuose ir tikrai naudos baterijos energiją net kai kompiuteris nieko nedarys. Tada paprasčiausia išjungti ekraną ir sutaupyti energiją.
- Naudoja mažiau programų, kurios veikia nematomu rėžimu (background). Jas galite aptikti sisteminiame laukelyje (dešinėje apačioje). Išinstaliuokite nereikalingas programas, arba uždrauskite joms pasileisti, kai paleidžiamas kompiuteris.
- Sumažina CPU vartojimą. Jei naudojate „sunkias“ programas, jos suvartoja daug CPU resursų, kadangi ištisai veikia. Tai suvartoja ir daugiau baterijos energijos. Vienu metu paleiskite mažiau programų – tai turėtų padėti taupyti energiją. Taip pat rinkitės tas programas, kurios suvartoja ne tiek daug sistemos resursų.
- Pilnai neišnaudoja RAM. Jei kompiuteris užpildo savo RAM atmintį, dalį atminties jis perkelia į kietąjį diską, kad visos funkcijos veiktų normaliai. Tai paskatina aktyvesnį disko resursų naudojimą ir mažina baterijos energiją. Šiuolaikiniai kompiuteriai turi pakankamai RAM atminties, tad neturėtų kilti problemų. Jei Jūsų nešiojamo kompiuterio RAM yra pilnas, pabandykite sumažinti paslėptas programas, arba atnaujinkite savo kompiuterio RAM..
Kuo mažiau procesų Jūsų kompiuteris atlieka, tuo daugiau energijos galima sutaupyti. Daugiau informacijos, kaip naudojamas jūsų kompiuterio CPU ir RAM rasite atsidarę Task Manager.
Hibernacija vietoj Miego
Kai Jūsų kompiuteris užmiega (Sleep mode), jis naudoja labai nedaug energijos RAM palaikymui ir sistemos būsenos statusui tam, kad pabudimo metu per tas kelias sekundes visas programas atstatytų, kaip buvo palikta. Kai nešiojamas kompiuteris hibernuoja (Hibernate), visa sistemos būklė yra išsaugoma kietajame diske ir kompiuteris išsijungia beveik nenaudodamas energijos.
Jei nesinaudosite kompiuteriu kelias valandas, geriau jį palikti hibernacijos būsenoje ir sutaupyti daugiau baterijos energijos. Miego rėžimas nenaudoja daug energijos, tačiau hibernacija naudoja beveik tiek pat, kiek ir išjungtas kompiuteris.
Jei jau naudojatės nešiojamu kompiuteriu kurį laiką ir baterija „laiko“ trumpiau, nei seniau, o Jūs tikrai nesate pasiruošę dėl to pirkti naujo nešiojamo kompiuterio, tiesiog pabandykite pakeisti bateriją nauja. Taip baterijos veikimo laikas bus ilgesnis. Bent jau kurį laiką.
Jei turite daugiau klausimų, ar kitų bėdų su savo kompiuteriu, visuomet galite su mumis susisiekti el. paštu, telefonu arba tiesiog atvykti į vieną iš
mūsų klientų aptarnavimo skyrių ir mes padėsime išspręsti visas iškilusias bėdas – kontaktai 🙂