Asmeniniai kompiuteriai neturėtų būti elektros rijikai, tačiau jie dažniausiai būtent tokie ir yra. Aukštos raiškos monitoriai, pritaikyti rodyti aukštos raiškos grafiką ir žaidimus suvartoja trečdalį elektros energijos, tačiau reikia atminti, kad senesni AK yra ne tokie taupantys elektros energiją, kaip naujieji.

Tai kelia rimtų bėdų ypač tada, kai senąjį kompiuterį norite atnaujinti į medijos centrą arba serverį. Priklausomai nuo jūsų elektros energijos plano kainos (pasidomėkite apie juos Lesto (ESO) svetainėje), galite šiek tiek sutaupyti įsigiję nedaug elektros energijos suvartojančių kompiuterio detalių arba atsisakę kai kurių senų detalių.

Elektrą taupantys patobulinimai

Yra nemažai naudingų patarimų ir triukų, kurie padėtų sutaupyti energijos net ir naudojant jūsų esamą seną AK.

Nenaudokite ekrano užsklandų – tiesiog išjunkite ekraną.

Ekrano užsklandos daugiau nebepadeda, jos prarado savo funkcionalumą. Kai įjungta ekrano užsklanda, jūsų monitorius veikia toliau ir naudoja elektros energiją. Tiesiog suspenduokite monitorių. Bet kada galite pajudinti pelytę ar paspausti bet kurį klavišą klaviatūroje, ir monitorius vėl automatiškai įsijungs. Ramybės būsenos metus monitorius beveik nenaudos elektros energijos.

Sutaupyti padės ir nurodymas Windowsams išjungti monitorių kelioms minutėms. Jei pasitraukiate nuo savo kompiuterio kelioms minutėms, monitorius turėtų automatiškai išsijungti. Taip pat reiktų nustatyti monitoriaus ryškumą ir pritaikyti prie jūsų patalpos ar kambario šviesos šaltinių. Jei ryškumas per didelis, jį sumažinus bus galima sutaupyti.

 

Naudokite miego ir Hibernacijos funkcijas: nepalikite kompiuterio įjungto visą laiką. Nereikia jo išjungti visiškai, kai nueinate nuo jo kuriam laikui, nes kai grįšite reikės iš naujo jį užkrauti ir paleisti visas programas iš naujo. Naudokite Miego (Sleep) ir Hibernacijos (Hibernate) funkcijas, kai nesinaudojate savo AK. Tai galite padaryti tiesiai iš Start meniu arba liepti kompiuteriui tai padaryti automatiškai, kai tik juo kurį laiką nebesinaudojate.. Miego rėžimu jūsų kompiuteris beveik visiškai nenaudos elektros energijos ir grįš prie paliktų programų per vieną ar dvi sekundes. Hibernacijos rėžimu jūsų kompiuteris iš viso nenaudos elektros energijos, bet gali šiek tiek ilgiau užtrukti, kad sugrįžtų į tą pačią būseną, kurioje palikote. Abiem atvejais neprarasite neišsaugotų darbų ir jums nereikės išjunginėti kompiuterio.

Jei esate įpratę palikti savo kompiuterį veikiantį, kai jis atlieka tam tikras ilgas procedūras, pavyzdžiui kažką siunčiasi, naudokite specialias programas, kurios taip pat prisideda ir prie elektros energijos taupymo. Pavyzdžiui BitTorrent programos, kaip ir kitos failų siuntimosi tvarkyklės turi mygtukus, kuriuos paspaudę galite automatiškai suspenduoti arba užmigdyti kompiuterį, kai atsisiuntimas baigiamas.

Pakeiskite kietąjį diską į SSD. Jei jūsų kompiuteris naudoja senesnį mechaninį diską (HDD) žinokite, kad senas diskas yra pakankamai lėtas ir dar naudoja daugiau elektros energijos lyginant su šiuolaikiniu SSD. Pasvarstykite galimybę pakeisti esamą diską į SDD ir taip dramatiškai sumažinti elektros energijos sąnaudas, o taip pat pagerinti AK veikimą.

Kitos gudrybės. Apie elektros taupymą nešiojamuose kompiuteriuose jau rašėme. Tikriausiai nenorėsite savo asmeniniame kompiuteryje rankomis nustatinėti tų visų mažų nustatymų, kurie mažina elektros sunaudojimą ir nešiojamuose kompiuteriuose.

Windows operacinė sistema pati padaro daugybę nustatymų, kad sutaupytų CPU veikimo metu sunaudojamą energiją – sumažina CPU veikimo greitį tuo metu, kai kompiuteriu nesinaudojate. Taip pat „užmigdo“ ir kietuosius diskus, jei jais niekas nesinaudoja. Galite patys nustatyti energijos taupymo planus ir redaguoti energijos saugojimo nustatymus per Power Options nustatymus Windows operacinėje sistemoje.

Jums taip pat reikėtų išjungti periferinius įrenginius, kurių dažnai nenaudojate, pavyzdžiui, jei turite spausdintuvą, bet naudojatės juo retai, laikykite jį atjungtą nuo kompiuterio ir išjungtą iš elektros tinklo.

Įsigykite mažai elektros naudojančią įrangą ir detales

Nėra alternatyvių variantų, jei norite turėti mažai elektros suvartojantį kompiuterį. Gal norite naudoti jį kaip lengvą kompiuterį, o gal kaip namų serverį arba medijos failų tvarkyklę? Jums reikės mažai elektros suvartojančių detalių kompiuteriui. Dauguma šiuolaikinių kompiuterių dabar yra taupantys elektrą. Išimtis – aukštos kokybės grafikos ir kompiuterinių žaidimų kompiuteriai. Dabartiniai CPU gali naudoti mažiau energijos būdami be darbo, taip pat daug elektros sutaupo SSD. Kurie yra kur kas efektyvesni, nei senieji kietieji diskai su besisukančiais dideliais ir skaitymo mechanizmais.

Jei taupote, venkite daug energijos ryjančio „geležies“, kuris atsakingas už grafiką, pavyzdžiui NVIDIA arba AMD grafikos kortos. Integruota grafika gali padėti sutaupyti. Jei nieko nedarote, kas vartotų energiją, minėtos grafikos kortos naudoja daugiau energijos, net būdamos be darbo, jos vis tiek sunaudoja daugiau energijos, nei integruotos kortos.

Ieškokite įrenginių, kurie suvartoja mažai įtampos ir mažai energijos arba net iš karto tokių AK, kurie telpa į nedidelę dėžutę ar net į delną telpančių kištukinių kompiuterių.

Jei norite sužinoti, kiek elektros dabar suvartoja jūsų kompiuteris, įsigykite elektros suvartojimą matuojantį prietaisą ir pasižiūrėkite realiai, kiek energijos suvartoja jūsų įrenginiai. Palyginkite su nauja technika ir pamatysite, kiek galite sutaupyti. Taip pat atkreipkite dėmesį į elektros kainas jūsų name.

Galbūt jūs net apsvarstytumėte galimybę naudoti Raspberry Pi kompiuterį, kurį galima panaudoti mažai energijos naudojančiam failų serveriui ar media grotuvui. Šios ARM technologija paremtos sistemos yra ne tokios galingos, tačiau jos yra nebrangios, lengvai nustatomos ir suvartoja labai mažai elektros energijos.

Jei turite daugiau klausimų, ar kitų bėdų su savo kompiuteriu, visuomet galite su mumis susisiekti el. paštu, telefonu arba tiesiog atvykti į vieną iš

mūsų klientų aptarnavimo skyrių ir mes padėsime išspręsti visas iškilusias bėdas – kontaktai 🙂