Laikas pasikeisti kietąjį diską į SSD, jei vis dar naudojate mechaninį diską savo kompiuteryje. Dabar tai vienas iš didžiausių atnaujinimų, juo labiau, kad SSD kainos dramatiškai krenta.

SSD (Solid-state drive) yra daug greitesni, nes neturi besisukančio magnetinio diskelio ir judančios galvutės. Pasikeitę SSD jūs iš karto pastebėsite, kaip pagreitėja kompiuterio veikimas ir klausite savęs, kodėl taip ilgai delsėte.

SSDs yra nebrangūs 256 GB talpos diskais kainuoja 110 €, o 512 GB – 210 €, netgi 1TB diską galima įsigyti už 360 €. Tikrai niekas taip nepagreitina kompiuterio darbo, kaip SSD.

Pasinaudoję CrystalDiskMark programa, kad išanalizuotume ir įvertintume nebrangų neseniai pagamintą SSD ir 7200 RPM kietąjį diską. Pateikiame rezultatus, kurie aiškiai parodo, kad SSD yra pranašesnis už HDD.

Rezultatai kalba už save. Net kai įrašinėjome duomenis srautais vienas po kito, SSD diskas buvo dvigubai greitesnis. Kai įrašinėjome paprastus duomenis į bet kokias disko vietas, SSD buvo daugiau kaip 400 kartų greitesnis. Mechaniniame diske įrašymo galvutės turi judėti ir skaityti informaciją iš besisukančių magnetinių diskų. Tvirtajame diske, duomenys gali būti nuskaitomi nuo bet kurioje disko vietoje esančios flash atminties be jokių trikdžių, kurie turėtų įtakos veikimo greičiui.

 

Gerėja rezultatai ne tik teoriškai. Jūsų kompiuteris tampa greitesnis pasileidimo metu. Kiek? Tai priklauso nuo jūsų operacinės sistemos, „geležies“, programinės įrangos, kuri užsikrauna pasileidimo metu, tačiau jūs tikrai galite pakrauti kompiuterį per 10-20 sekundžių net su senesne Windows 7 operacine sistema. Jūsų darbastalis taip pat greičiau pasikraus, kai tik prisijungsite. Net jei turite pakankamai daug programų, kurios pasileidžia, kai kompiuteris užsikrauna, vis tiek viskas vyks daug greičiau.

Paleisti programą, atidaryti bylą, kažką išsaugoti diske bus daug greičiau. Paspauskite ant programos ir pamatysite, kad ji atsidaro beveik iš karto. Visi tie momentai, kai laukdavote, kol kompiuteris sureaguos dabar dingo. Netgi naršymas internete pagreitėjo – jūsų naršyklė išsaugo atsargines kopijas (cache) SSD diske, todėl jie greičiau pasileidžia lyginant su mechaniniu disku.

Didelės talpos SSD dabar nebrangūs

SSD diskai buvo labai brangūs. 2008 metais 80 GB Intel SSD kainavo $595. Tai milžiniška kaina –  $7.43 už vieną GB.

Dabar galima įsigyti A-DATA SSD Premier Pro SP900 už 93 €. Tai tik 0,36 € už vieną GB. Pakaktų ir mažiau vietos? 128 GB SANDISK X300 diskas kainuoja tik 50 € – vos  0,39 €. už vieną GB. Reikia daugiau? CRUCIAL MX200 500 GB talpos diskas dabar kainuoja 177 € – vieno GB kaina yra labai gera – 0,35 €. Na, o jei reikia rimto SSD disko, kurio talpa 1TB, tokį Lietuvoje galite gauti už 322 € (Sandisk X300). Vieno GB kaina tada išeina 0,32 €. Tai labai gera kaina lyginant su tuo, kiek kainuotų naujas nešiojamas kompiuteris su tokia talpa.

Šie diskai nėra patys pigiausi. Tai žinomų gamintojų gaminiai, susilaukę pripažinimo visame pasaulyje. Palaukite, kol el. parduotuvėse bus daug akcijų ir raskite dar pigesnių variantų. Čia pateikėme tik orientacines kainas, tikrai galite rasti pigiau.

Tiesa, visos šios kainos gali pasirodyti labai didelės, kai 2 TB mechaninis kietasis diskas kainuoja 100 € (pavyzdžiui koks Toshiba 2.5″ HDD MQ Series, 5400 rpm). Tai vos 0,05 € už vieną GB! Bet iš tiesų, kiek jums vietos reikia? Beveik kiekvienas kompiuterio naudotojas labiau vertina greitį, o ne talpą. Jūs jaučiate greitį visą laiką, tačiau daugumai vartotojų nereikia 2 TB savo failams. Jei jums reikia didelės talpos, turėkite abu diskus –  SSD sisteminiams failams ir programinei įrangai ir HDD įvairiems failams laikyti, jei jums nereikalingas įrašymo ir paleidimo greitis.

SSD diegimas yra paprastas

Įdiegti SSD yra gana paprasta — tai panašiai taip pat, kaip ir kietąjį diską. Jei naudojate stacionarų kompiuterį, išjunkite jį iš elektros tinklo, atidarykite „dėžę“ ir įkiškite SSD į laisvą jungtį. Aišku, turi būti daugiau nei viena disko jungtis, kad galėtumėte pridėti SSD diską šalia jau esančio mechaninio disko. Taip išlaikysite visą informaciją esančią senajame diske ir gausite papildomos talpos.

Pakeisti diską nešiojamame kompiuteryje gali būti šiek tiek sudėtingiau, bet vėl tai nėra labai jau sudėtinga. Sakykime, jūs norite pakeisti esamą diską naujuoju SSD disku. Taip pat galima įsigyti papildomas detales, kad galėtumėte savo DVD diskų grotuvą pakeisti SSD.

Kai SSD prijungtas, galite perinstaliuoti savo Windows operacinę sistemą ir atstatyti savo failus iš atsarginės kopijos, kurią turėtumėte pasidaryti prieš keisdami diskus. Taip gausite naują ir „švarų“ nešiojamą kompiuterį su daug vietos.

Jei norite išlaikyti senąjį Windows operacinę sistemą, yra būdų tai padaryti. Daugelis SSD turi diskų klonavimo programas, kurios padeda perkelti esamus duomenis iš senojo disko į naująjį. Gamintojai suinteresuoti padaryti šį procesą sklandžiu, todėl paprastai tokios programos būna nemokamos. Jei darysite tai pirmą kartą, rekomenduojame susirasti daugiau informacijos apie tai internete…

Gal šiuo metu ir negalite atnaujinti savo kompiuterio įsigydami naują SSD, ar pinigus taupote kitiems daiktams. Žinokite ateičiai – SSD yra geriausias būdas atnaujinti savo kompiuterį ir prailginti jo gyvenimo laiką dar keliais metais. Jei kompiuteriu dirbate nuolatos, iš karto pajausite skirtumą ir naudotis bus tikrai lengviau. SSD diskai dabar parduodami gana nebrangiai, todėl kainų praraja lyginant su mechaninių diskų kainomis vis mažėja. Be to juk visada galite turėti abiejų tipų diskus – SSD operacinei sistemai ir visiems „smegenims“, o HDD – failams talpinti.

Jei turite daugiau klausimų, ar kitų bėdų su savo kompiuteriu, visuomet galite su mumis susisiekti el. paštu, telefonu arba tiesiog atvykti į vieną iš

mūsų klientų aptarnavimo skyrių ir mes padėsime išspręsti visas iškilusias bėdas – kontaktai 🙂