Nemaloniausias kompiuterio sutrikimas bet kuriam kompiuterio vartotojui – mėlynasis mirties ekranas (ang. Blue screen of death, BSOD). Pastarasis atsiranda Windows operacinei sistemai susidūrus su kritinėmis klaidomis, po kurių negali atsistatyti ir yra reikalingas sistemos perkrovimas, kas dažnai nulemia prarastus neišsaugotus darbus.
Susidūrimo su mėlynuoji mirties ekranu priežastys
Yra dvi pagrindinės priežastys, sukeliančios mėlynuosius kompiuterio mirties ekranus – kompiuterio komponentų ir programinės įrangos (tvarkyklių) klaidos. Paprastos programos neturėtų sukelti BSOD – jei programa nustotų veikti, ji tai padarytų nesutrikdant operacinės sistemos veikimo. Su kompiuterio komponentais situacija kiek kitokia – net ir esant iš pirmo žvilgsnio ganėtinai nedideliems jų pažeidimams, jie dažniausiai vis vien iššaukia mėlynąjį mirties ekraną. Taip nutinka įrangai norint išvengti atsiradusių klaidų progresavimo.
Kalbant dar paprasčiau, mėlynasis mirties ekranas yra kompiuterio operacinei sistemai duotos „Stop error“ funkcijos pasekmė. Šios funkcijos esmė – įspėti kompiuterį apie kritinę klaidą ir norint išvengti jos progresavimo iššaukiamas mėlynasis mirties ekranas, stabdantis bet kokius vykstančius kompiuterio procesus.
Iš esmės tai yra gerai apgalvota ir naudinga apsauginė kompiuterio operacinės sistemos reakcija į klaidas, su kuriomis yra susiduriama. Tačiau vartotojams ji nėra tokia patogi – mėlynasis mirties ekranas reiškia informacijos paradimą, kadangi programos neturi galimybės išsaugoti duomenų.
Verta paminėti, jog kompiuteriui susidūrus su „Stop error“ funkcija, kuri iššaukia mėlynąjį kompiuterio mirties ekraną, operacinė sistema automatiškai sukuria failą (angl. minidump, BSOD dump), kuriame išsaugo visą esminę informaciją apie šį kompiuterio veiklos sutrikimą bei išsaugo jį kompiuterio atmintyje. Tad galite pasidomėti konkrečiu mėlynuoju mirties langu bei jį sukėlusiomis priežastimis.
Kompiuterio persikrovimas mėlynojo mirties ekrano metu
Pagal nutylėjimą, Windows operacinė sistema automatiškai persikrauna susidūrusi su BSOD. Jei Jūsų kompiuteris persikrauna dėl nežinomų priežasčių, tai greičiausiai bus mėlynojo mirties ekrano pasekmė.
Kaip išjungti automatinį persikrovimą BSOD metu, galite rasti čia, tuomet turėtumėt laiko išanalizuoti BSOD metu pateikiamą informaciją apie sutrikimą.
Mėlynojo mirties ekrano informacijos stebėjimas
Išsaugotą detalią informaciją apie mėlynąjį mirties ekraną galite rasti pasitelkę į pagalbą Windows operacinėse sistemose įdiegiamą standartinę Windows Event Viewer programą. Bet jei esate nepatenkinti informacijos apdorojimu bei pateikimu, kurį siūlo ši bazinė programa, galite rasti ir pakankamai nemažai interneto erdvėje platinamų alternatyvų. Viena iš jų – išties didelio populiarumo sulaukianti „NirSoft“ kompanijos sukurta „BlueScreenView“ aplikacija, apdorojanti bei pateikianti informaciją kur kas patogesniu būdu.
Mėlynojo mirties ekrano trikdžių analizė naujosiose operacinėse sistemose
Naujesnėse operacinėse kompiuterių sistemose, kaip pvz. Windows 7, mėlynojo mirties ekrano informacija yra pateikiama Veiksmo Centre (angl. Action center), kur galime rasti kai kurių klaidų sprendimo būdus. Operacinė sistema pati išanalizuos BSOD klaidas ir kitų tipų Jūsų kompiuterio sutrikimu.
Dažniausiai galite rasti daugiau informacijos apie mėlynąjį mirties ekraną sukėlusią klaidą įvedę į paieškos sistemą (Google, Bing ir pan.) specifinį klaidos pranešimą – pavyzdžiui “Driver_IRQL_not_less_or_equal”. Windows 8 naujas BSOD pranešimas, net gi skatina informacijos apie klaidą ieškoti internete ir nurodo klaidos pranešimą.
Naudingi patarimai susidūrus su mėlynuoju mirties ekranu
- Naudokitės sistemos atkūrimo funkcija. Tai daryti patartina jei įtariate, jog mėlynojo mirties ekrano priežastimi yra programinės įrangos gedimai. Sistemos atkūrimas leis sugrąžinti programinę įrangą į jos pradinę būseną.
- Atlikite kompiuterio skanavimą. Dalimi atvejų mėlynojo mirties ekrano priežastimi gali būti įvairios kenkėjiškos programos, patekusios į jūsų kompiuterį. Tad, prieš imantis drastiškų veiksmų, vertėtų atlikti kompiuterio skanavimą, ieškant kompiuteryje esančių bei galimai problemas sukėlusių virusų.
- Atnaujinkite tvarkykles. Netvarkingai įdiegtos ar nestabilios tvarkyklės gali sukelti veikimo sutrikimus. Atsisiųskite ir įsidiekite naujausias tvarkykles iš kompiuterio ar jo komponentų gamintojo puslapio – tai gali išspręsti BSOD problemas sukeltas kompiuterio tvarkyklių.
- Perjunkite operacinę sistemą į saugų režimą. Jei kompiuteris iššaukia mėlynąjį mirties ekraną kaskart mėginant jį įjungti, pamėginkite sistemą paleisti saugiu režimu (angl. Safe mode). Padarius tai, bus užkraunamos tik svarbiausias programinės įrangos dalys. Jei BSOD sukeldavo Jūsų įrašyta tvarkyklė, to neturėtų pasikartoti saugiame režime ir galėsite toliau šalinti problemą.
- Patikrinkite kompiuterio komponentus. Atlikite kompiuterio operatyviosios atminties (angl. RAM) testus, patikrinkite kompiuterio komponentų temperatūras ir įsitikinkite ar jie neperkaista.
- Iš naujo įdiekite kompiuterio operacinę sistemą. Tai yra kardinalus pasirinkimas, nepasiteisinus nei vienam iš prieš tai pateiktų patarimų. Metodas nėra patogus, kadangi tokiu atveju visa esama kompiuterio sistema bus išvaloma. Jei net ir perrašius operacinę sistemą, vis tiek gausite BSOD, tai reikš, kad turite bėdų su kompiuterio komponentais.Jei turite daugiau klausimų, ar kitų bėdų su savo kompiuteriu, visuomet galite su mumis susisiekti el. paštu, telefonu arba tiesiog atvykti į vieną iš
mūsų klientų aptarnavimo skyrių ir mes padėsime išspręsti visas iškilusias bėdas – kontaktai 🙂